Projekty

banerek_strona

Dzięki synkretycznemu podejściu do sztuki Agnieszki Duczmal – poza specjalnymi programami koncertowymi Zespół realizuje projekty łączące muzykę z tańcem, malarstwem, teatrem i filmem. Takie interdyscyplinarne wydarzenia artystyczne oddziałujące na wiele zmysłów, to wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego odbiorcy, ale także dążenie do spełnienia marzeń o sztuce bez granic.

ECHA KORZENI
Projekt  „Echa korzeni”  po raz pierwszy zrealizowany został w styczniu 2012r. w ramach XV Dnia Judaizmu w Poznaniu i był nie tylko niezwykłym wydarzenechaiem artystycznym, ale także szczególnym czasem wspólnotowej refleksji i modlitwy. „Echa korzeni” to cykl koncertów, podczas których wykonywane są utwory kompozytorów słowiańskich żydowskiego pochodzenia, m.in. : A. Tansmana, M. Weinberga, Sz. Laksa, P. Haasa, E.W. Korngolda, H. Wieniawskiego czy J. Radzyńskiego. Koncerty te są nie tylko okazją do obcowania z muzyką klasyczną na najwyższym poziomie wykonawczym, ale kreują także atmosferę głębokich przemyśleń, ucząc jednocześnie szacunku i tolerancji wobec innych kultur religijnych.

KONCERTY EDUKACYJNE DLA DZIECI
Koncerty połączone są ze specjalnie przygotowaną choreografią w wykonaniu uczniów szkoły baletowej. Prezentowane utwory muzyki klasycznej mają edukować poprzez zabawę i pobudzać wyobraźnię najmłodszych słuchaczy.
1a8

PROMOCJA MŁODYCH MUZYKÓW
Cykl koncertów prezentujący i promujący młodych, wybitnie utalentowanych muzyków, dla których praca z renomowaną Orkiestrą jest niezwykle ważnym elementem ich artystycznego rozwoju.

5 ZMYSŁÓW. PAUZA
Projekt „5 zmysłów. Pauza” organizowany przez More Than One Production oraz Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, ma charakter wydarzenia edukacyjnego i kulturalnego. Głównym celem tej inicjatywy była aktywizacja osób z dysfunkcją słuchu.
Agnieszka Duczmal i Anna Duczmal-Mróz wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus przeprowadziły warsztaty muzyczne dla głuchoniemych. Na zakończenie kilkuosobowa grupa osób niesłyszących wspólnie z muzykami przygotowała utwór, który wykonany został na koncercie finałowym podsumowującym projekt. Był to pierwszy tego typu koncert na świecie.

K.364
W 2010 roku zrealizowany został artystyczny film dokumentalny w reżyserii Douglasak364 Gordona z udziałem artystów izraelskich – Avri Levitana (altówka), Roia Shiloaha (skrzypce) oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Film portretuje relacje między artystami a potęgą dzieła muzycznego – Symfonii koncertującej Es-dur W.A. Mozarta. W 2010 roku obraz ten był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych w Wenecji i Toronto.

ERA SCHAEFFERA
Od kilku lat Orkiestra bierze udział w spektaklu tworzonym przez Fundację Przyjaciół Sztuki „Aurea Porta”. Projekt łączy muzykę, elementy sztuk wizualnych, filmu i performance. Grany na żywo utwór Bogusława Schaeffera w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal tworzy warstwę muzyczną do spektaklu, w którym występują również inni znani muzycy oraz aktorzy.

MUZYKA I MALARSTWO

malarstwo

 „Muzyka i malarstwo” to cykl interdyscyplinarnych projektów z zakresu muzyki i plastyki, których koncepcja oparta jest na przedstawieniu ciągów inspiracji pomiędzy twórcami i dziełami różnych dziedzin sztuki i różnych epok. To wzajemne przenikanie się sztuk jest jednym z najbardziej fascynujących zjawisk w kulturze. Wybitne dzieła muzyczne niejednokrotnie inspirowały wyobraźnię malarzy i innych kompozytorów, a fascynacja obrazami dawała z kolei impuls do twórczości kompozytorom. Te wielorakie zależności dowodzą swoistej jedności sztuki. Przestrzeń kolorów i przestrzeń dźwięków nakładając się na siebie sprawiają, że obraz i muzyka zaczynają żyć.
Projekt „Muzyka i malarstwo” , zainspirowany przez Gabrielę Ułanowską, managera polskiego malarza i grafika – Mariusza Kałdowskiego, budzi wśród publiczności entuzjazm i owocuje zaproszeniami do kolejnych realizacji. Ekspozycja obrazów uatrakcyjnia tradycyjną formę koncertów i pozwala publiczności na swoiste zobaczenie barw muzyki.
Projekt został zrealizowany w trzech edycjach:

CZTERY PORY ROKU. CZTERY PORY ŻYCIA
Warstwę muzyczną stanowią Le Quattro Stagioni Vivaldiego oraz Cuatro Estaciones Portenas Piazzolli, natomiast „ucztą dla oka” jest wielkoformatowy obraz eksponowany tuż za grającymi muzykami.

BARWY MUZYKI. OBRAZY MALOWANE CHOPINEM
Tryptyk „Barwy muzyki. Obrazy malowane Chopinem” towarzyszył koncertom Orkiestry, które uświetniały obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

INSPIRACJE
Projekt ten pokazuje zaczarowany łańcuch oddziaływania arcydzieł sztuki na wyobraźnię innych twórców. Wyjątkowa transkrypcja „Obrazków z wystawy” M. Musorgskiego autorstwa Agnieszki Duczmal, była dla Mariusza Kałdowskiego impulsem do stworzenia serii obrazów. Cykl dzieł plastycznych stał się nowym elementem wspólnego artystycznego przedsięwzięcia.

Projekt „Muzyka i malarstwo” jest niezwykle plastyczny, nie tylko przez synkretyzm malarstwa i muzyki, ale także przez możliwość dowolnego kształtowania programu koncertów.

Piazzolla 2 strony